https://ipc2u.pl/articles/knowledge-base/globalny-deficyt-na-rynku-komponent-w-elektronicznych-kto-jest-winien-i-co-robi-/
17:39 26.07.2021
. .
Upoważnienie
Zaloguj Się:
Hasło:


Rejestracja
Forgot your password?
e-Mail::
Forgot your password?
W ulubionych nie ma żadnych pozycji
Wybrane produkty
Cena na żądanie
.
.
Koszyk
Cena na żądanie
Discount -
Razem:

Globalny deficyt na rynku komponentów elektronicznych. Kto jest winien i co robić?

Na całym świecie producenci elektroniki zetknęli się z deficytem komponentów elektronicznych, a zwykli użytkownicy — ze wzrostem cen na urządzenia i wydłużeniem terminów ich dostaw. Rozpoczęło to wszystko nie wczoraj, a kiedy zakończy się — nikt nie wie. Na podstawie danych od producentów IPC2U spróbuje zorientować się w przyczynach deficytu komponentów oraz wyjaśnić, jak producenci próbują skrócić terminy dostaw urządzeń.

Główne przyczyny deficytu komponentów, wzrostu cen i terminów dostaw


Katastrofy przyrodnicze i klęski żywiołoweTrzęsienia ziemi, tsunami, burze śnieżne i pożary. Zaczynając od roku 2011 branża wytwórcza półprzewodników zderzyła się z różnymi katastrofami, które doprowadziły do całkowitego wstrzymania pracy zakładów, albo znacznie wydłużyły się terminy dostaw komponentów elektronicznych. Na przykład, po awarii w elektrowni atomowej Fukushima zamknięto zakłady, produkujące półprzewodniki Shin-Etsu Chemical i EMC Electronic Materials, a to 25 % światowej produkcji płytek krzemowych. Burze śnieżne i mrozy w amerykańskim Teksasie spowodowały wstrzymanie pracy fabryk Samsung, NXP, a firmy Volkswagen, Ford, Honda i Nissan zmuszone były do ograniczenia wolumenu produkcji nowych samochodów. Pożar w zakładach produkcyjnych Renesas Electronics w Japonii miał wpływ na światową produkcję samochodów i spowodował jej zmniejszenie o 1,6 mln samochodów.Pandemia koronawirusa COVID-19. W 2020 roku w ramach walki z rozprzestrzenieniem się koronawirusa w ciągu kilku miesięcy było zamkniętych wiele zakładów, zaczynając od producentów komponentów elektronicznych i kończąc producentami gotowych urządzeń. Spowodowało to niedobór nawet podstawowych komponentów, a co za tym idzie, jeszcze większe trudności w procesie produkcji elektroniki użytkowej i przemysłowej.Korek w Kanale Sueskim. 23 marca 2021 roku kontenerowiec Ever Given firmy Evergreen, jeden z największych kontenerowców na świecie, prawie na tydzień osiadł na mieliźnie w Kanale Sueskim. Doprowadziło to do światowej zapaści przewozów towarowych. Dopiero 29 marca Ever Given udało się ściągnąć z mielizny. Do tego czasu ponad 450 różnych statków czekało na przejście przez kanał. Blokada kanału wpłynęła nie tylko na wydłużenie terminów dostaw towarów, ale również doprowadziło do wzrostu cen ropy naftowej, oraz do wzrostu kosztów frachtu. Na przykład, koszt dostawy jednego kontenera z Azji do Europy wzrósł średnio z 1500 do 10 000 USD.Przeciążenie producentów półprzewodników. Zakłady producentów płytek półprzewodnikowych TSMC i Samsung Electronics zapchane są aż po uszy, do rozszerzenia produkcji będą potrzebne 2– 3 lata na budowę nowych mocy produkcyjnych. Wiele branż już cierpi z powodu niedoboru komponentów elektronicznych, na przykład, producenci samochodów zetknęli się z brakiem układów scalonych do bloków elektronicznych sterowania silników, zewnętrznych urządzeń elektrycznych, tachografów, paneli sterowania przyrządami, systemów multimedialnych i wielu innych układów. Z tego powodu zmuszeni są do zmniejszenia produkcji samochodów a nawet wstrzymywać pracę zakładów.Deficyt chipów audio i pamięci DRAM. Awaria w zakładzie Micron i rezygnacja z wytwarzania przestarzałych modułów pamięci DDR3, popchnęła w górę ceny na wszystkie rodzaje pamięci. Zwiększyły się również terminy dostaw na zwykłe komponenty: na przykład, na chipy audio trzeba czekać 25 tygodni, a na inne podzespoły — 52 tygodnie.


Wpływy i problemy polityczne

Sankcje polityczne wobec firm chińskich. W 2019 roku niektóre firmy, obawiając się zakazu dostaw komponentów, w panice zaczęły skupować komponenty z trzy-, a nawet sześciomiesięcznym zapasem, co z kolei spowodowało ich deficyt. Na przykład, firma Huawei, chiński producent elektroniki, wydała ponad 23 miliardy dolarów, aby zgromadzić dwuletnie zapasy podstawowych komponentów.


Wzrost cen na przewozy lotnicze i morskie. Z powodu pandemii i sankcji politycznych zostały zakłócone przewozy morskie między USA a Chinami. Chiny zmniejszyły zakup towarów z USA, w rezultacie kontenery, wysłane z Chin, nie było czym załadowywać, a przewóz pustych kontenerów z powrotem jest nieopłacalny. Wszystko to spowodowało dotkliwy niedobór wolnych kontenerów w Azji i nagromadzenie pustych kontenerów na Zachodzie. Cena na przewóz wzrosła o 300 %. Oprócz tego, zwiększył się popyt na przewozy lotnicze, co zwiększyło ich koszt.


Dewaluacja dolara USA. Począwszy od 2020 roku lokalne waluty krajów producentów komponentów elektronicznych wzmocniły się, zaczęli oni uzyskiwać mniej pieniędzy w walucie lokalnej, co pobudziło firmy do podniesienia cen na swoją produkcję.

Wartość 1 USD w walucie lokalnej:

Waluta 18 czerwca 2020 18 czerwca 2021 Zmiana, %
Dolar tajwański 29.61 TWD 27,76 TWD -6,25
Chiński juan 7,09 CNY 6,44 CNY -9,17
Won południowokoreański 1 212,48 KRW 1 130,04 KRW -6,79

Zwiększony popyt na elektronikę


Nowe trendy w technologiach. Gwałtowny wzrost w segmencie produkcji pojazdów elektrycznych, sprzętu internetowego, urządzeń krańcowych, urządzeń do sieci 5G i Wi-Fi 6 sprowokował wzrost zapotrzebowania na komponenty elektroniczne. Producenci półprzewodników nie radzą sobie ze zwiększonym zapotrzebowaniem, a zwiększenie produkcji układów scalonych możliwe jest dopiero za 2–3 lata po wybudowaniu nowych zakładów.


Praca zdalna. Praca zdalna zwiększyła popyt na technikę użytkową, smartfony, tablety, laptopy i serwery w chmurze. Producenci przeszli na produkcję techniki użytkowej, co zwiększyło deficyt komponentów w innych sektorach.Boom na stacje ładowania samochodów elektrycznych w Europie. Niektóre kraje europejskie już za 10 lat chcą zrezygnować z samochodów z silnikami spalinowymi i przejść na transport elektryczny. To z kolei będzie wymagało rozwoju sieci stacji ładowania samochodów i wywoła wzrost użycia urządzeń elektronicznych i komponentów. Zakłada się, że do końca dziesięciolecia ilość stacji ładowania w Europie zwiększy się do 3 mln.

Konsekwencje deficytu w szczegółach

Oprócz głównych przyczyn, w każdej oddzielnej branży produkcyjnej komponentów nastąpiły wydarzenia, które naruszyły plany producentów. Połączyliśmy je w tabeli zbiorczej w zależności od typu komponentu elektronicznego.

Komponenty 2020Q4 2021Q1
Wyświetlacze Odłączenie elektryczności w fabryce NEG doprowadziło do opóźnienia dostaw szkła do wyświetlaczy. Eksplozja pieca w fabryce AGC Fine Techno w Korei doprowadziła do zmniejszenia dostaw szkła.
Pamięć Odłączenie elektryczności w zakładzie Micron zwolniło światowe dostawy pamięci DRAM i Flash.
Procesory i układy scalone USA ograniczają dostawy wysokich technologii do Chin. Ograniczenia z powodu pandemii, redystrybucja zamówień na półprzewodniki, nagłe odłączenia prądu i ekstremalne warunki pogodowe naruszyły normalny harmonogram dostaw i doprowadziły do deficytu komponentów.
Płytki drukowane Wzrost cen na materiały:
Folia miedziana: 30 ~ 50 %
Włókno szklane: 24 ~ 40 %
Żywica epoksydowa: 25 ~ 30 %
Kondensatory i rezystory Wprowadzono pełną izolację z powodu pandemii w Malezji i Japonii. Wstrzymano produkcję w zakładzie Walsin Dongguan z powodu pożaru, a w Murata Fukui z powodu opadów śniegu. Zakład Walsinand Yageoreaches jest przeciążony i nie przyjmuje nowych zamówień.
Kable Cena na miedź wzrosła o 40 ~ 50 % w porównaniu do roku 2020.
Opakowanie Brak kontenerów transportowych doprowadził do wzrostu cen na dostawy i surowce. Ceny na surowce wyrosły.
Części mechaniczne Ceny na surowce wyrosły.
Zasilacze i wentylatory Ceny na surowce wyrosły.

Również w porównaniu z 3 kwartałem 2020 roku bardzo wzrosły ceny na metale: aluminium (46 %), miedź (61 %), nikiel (30 %).


Oprócz wydłużenia czasu realizacji zamówień i wzrostu kosztów, zaczynając od 4 kwartału 2020 roku zaistniały następujące nieoczekiwane sytuacje:

  • Komponenty zaczęto wycofywać z produkcji bez uprzedniego powiadomienia
  • Producenci przestawili się na produkcję towarów o zwiększonym popycie
  • Już złożonych zamówień teraz nie można odwołać, bądź zwrócić dostawcy

Zmiany cen i terminów dostaw w okresie od 4 kwartału 2020 r. do 3 kwartału 2021 roku zestawiliśmy w tabeli zbiorczej , w zależności od typu komponentu elektronicznego.

Kategoria Komponent Δ Cena Δ Termin, tygodni
Komponenty pasywne Rezystory, kondensatory itd 20~25% 26~30
Akumulatory 10~15% 12~26
Rezonatory kwarcowe 10~20% 52
Złącza produkcji miejscowej 10~45% 6~12
Złącza importowane 25~50% 10~38
Złącza RJ i wodoszczelne 10~50% 12~20
Układy scalone Akcelerometry MPU, żyroskopy 20~30% 40
Mikrokontrolery MCU 10~55% 40~52
Sieciowe układy scalone LAN 25~45% 24~52
PMIC sterowania zasilaniem 10~50% 24~30
Zwykłe układy scalone IC 10~50% 24~30
Specjalne układy scalone IC 20~65% 36~52
Tranzystory MOSFET 20~40% 30
Pamięć Flash 20~55% 20~30
DRAM 50~70% 30
Płytki drukowane Płytki drukowane 10~25% 4~14
Panele LCD Przemysłowe LCD 10~30% 20~30
Komercyjne LCD 40~75% 20~35
Ekran dotykowy Ekrany dotykowe 10~15% 12~16
Źródła zasilania Adaptery 10~20% 20~25
Zasilacze do PC 10~15% 20~30
Mechanizmy i ich części Kable 40~60% 6~24
Wentylatory 10~15% 16~30
Blacha metalowa 10~20% 6~8
Radiatory 10~15% 8~12
Różne surowce 30~45% 8~12
Opakowanie Karton 15~30% 4~6

Wzrost cen i wydłużenie terminów dostaw sprowokowały producentów jeszcze bardziej do nabywania komponentów do magazynu, co jeszcze bardziej pogłębiło deficyt komponentów. Wielu producentów zetknęło się z sytuacją, gdy na komponenty trzeba czekać od 25 do 52 tygodni, a ceny na deficytowe komponenty z magazynu wyrosły do 40 razy. Z powodu braku jednego bądź dwóch komponentów, na przykład, audio chipa lub kontrolera sieciowego, producent zmuszony jest do rezygnacji z montowania całej partii drogich urządzeń.

Prognozy na przyszłość i zalecenia wiodących producentów

Według danych firmy konsultingowej Gartner indeks zapasów półprzewodników Semiconductor Supply Chain Inventory Tracking Index wskazuje, że globalne zapasy półprzewodników mogą wrócić do normalnego poziomu w drugim kwartale2022 roku i dopiero w końcu 2022 roku osiągną poziom umiarkowany.

Jeden z managerów firmy, produkującej PC, skomentował zaistniałą sytuację następująco: „Nieprzerwanie rosnące ceny na komponenty IC drastycznie wpłynęły na ceny całego portfela produktów na rynku przemysłowym, teraz wszyscy producenci urządzeń przeliczają ceny przed wystawieniem rachunku zleceniodawcy. Na przykład, Intel Lan Chip i210 na ogół kosztował 3,2 USD za sztukę i był swobodnie dostępny do zamówienia, jednak później Intel ogłosił o zaprzestaniu dostaw w tym roku. Kilka tygodni temu w celu zrealizowania wszystkich projektów partnerskich byliśmy zmuszeni do nabycia na rynku 25 000 sztuk w cenie 34 USD za sztukę, to jest prawie o 1000% drożej niż zwykła cena! W rezultacie cena jednego komputera przemysłowego z sześcioma złączami sieciowymi tylko z powodu jednego komponentu wyrosła o 185 USD, co brzmi niedorzecznie! Oprócz sieciowych układów scalonych, nadal odczuwalny jest brak wielu innych komponentów IC, takich jak: Power IC, Audio IC, MCU… itd.”


W celu złagodzenia skutków deficytu i skrócenia terminów dostaw producenci urządzeń zmuszeni są do podjęcia następujących kroków:

Prowadzenie maksymalnie dokładnego planowania potencjalnego popytu i zawczasu składać zamówienia u dostawców komponentów z cztero-sześciomiesięcznym wyprzedzeniem

Rozszerzenie rezerwowego zapasu komponentów na 4–6 miesięcy naprzód

Nabycie komponentów na rynku spot po zawyżonej cenie

Operatywne korygowanie ceny z uwzględnieniem cen na materiały i transport

Cokwartalne gromadzenie prognoz, dotyczących zakupu urządzeń od stałych klientów i dystrybutorów

Ciągłe poszukiwanie nowych możliwości w celu polepszenia sytuacji na szybko zmieniających się rynkach


W ciągu kilku ostatnich miesięcy IPC2U wraz z wiodącymi producentami urządzeń przemysłowych podjęła cały szereg kroków, mających na celu skrócenie terminów dostaw i znacznie rozszerzyła program magazynowy, dotyczący komputerów przemysłowych iROBO, przełączników MOXA, modułów wejścia-wyjścia ICP DAS i innych pozycji o dużym zapotrzebowaniu.

Aby Twoje zamówienie przybyło w porę, IPC2U i producenci urządzeń zalecają:

Prowadzenie przeglądu zapotrzebowania na urządzenia w perspektywie kilku miesięcy

Zarejestrowanie projektu u dystrybutora w celu optymalizacji zakupu podzespołów

Włączenie do projektu ZCzZ (zestaw części zamiennych) i urządzenia na przyszłość

Złożenie zamówienia możliwie jak najwcześniej

Specjaliści IPC2U gotowi są do operatywnego dobrania urządzeń przemysłowych zgodnie z Twoim ZT (zadaniem technicznym) oraz zapewnienia minimalnie krótkich terminów dostaw urządzeń.


W celu uzyskania dalszych informacji lub zamówień prosimy o kontakt z naszym zespołem sprzedaży za pośrednictwem poczty elektronicznej: sales@ipc2u.pl lub skontaktuj się z nami bezpośrednio telefonicznie: +48 22 208 7702

https://ipc2u.pl/articles/knowledge-base/globalny-deficyt-na-rynku-komponent-w-elektronicznych-kto-jest-winien-i-co-robi-/
17:39 26.07.2021