https://ipc2u.pl/articles/knowledge-base/artykul-przegladowy-zabezpieczonych-tabletow-przemyslowych-od-firmy-ruggon/
22:17 25.07.2024
. .
Upoważnienie
Zaloguj Się:
Hasło:


Rejestracja
Forgot your password?
e-Mail::
Forgot your password?
W ulubionych nie ma żadnych pozycji
Wybrane produkty
Cena na żądanie
.
.
Koszyk
Cena na żądanie
Discount -
Razem:

Artykuł przeglądowy zabezpieczonych tabletów przemysłowych od firmy Ruggon

Artykuł przeglądowy zabezpieczonych tabletów przemysłowych od firmy Ruggon

W danym artykule rozpatrywane są urządzenia jednego z twórców i producentów zabezpieczonych komputerów-tabletów — firmy Ruggon.

Na początku chcielibyśmy powiedzieć, czym różnią się tablety przemysłowe od zwykłych użytku powszechnego. Główną i podstawową różnicę stanowią zabezpieczenia przeciwudarowe, antywibracyjne oraz możliwość działania przy dużych różnicach temperatur. Zostały one skonstruowane do pracy pod deszczem oraz wykonania poważnych zadań w surowych warunkach eksploatacji. W celu potwierdzenia tych charakterystyk przeprowadzane są różnorodne testy na zgodność ze standardami IP (stopień zabezpieczenia przed przedostaniem się wilgoci i kurzu) i certyfikacja wg amerykańskiego standardu wojskowego MIL-STD-810. Wszystkie komputery-tablety Ruggon posiadają stopień zabezpieczenia korpusu przed przedostaniem się wilgoci i kurzu — IP65 oraz są certyfikowane wg standardu MIL-STD-810.

Firma Ruggon wytwarza trzy linie zabezpieczonych komputerów-tabletów — Blaxtone, Rextorm i nowa seria SOL.

Seria Blaxtone

Pierwsza seria, którą rozpatrzymy — seria Blaxtone. Są to ultrazabezpieczone komputery-tablety do użytku w surowych warunkach eksploatacji.

Pierwszy model serii Blaxtone, który rozpatrzymy w danym przeglądzie - PM-311B.

Tablet PM-311B - 7-calowy zabezpieczony tablet, skonstruowany na bazie czterordzeniowego procesora Intel Celeron N2930 z częstotliwością taktowania 1,83 GHz. Tablet posiada 4 Gb pamięci operacyjnej typu DDR3L i 128 Gb pamięci wewnętrznej.

Tablet posiada wyświetlacz 7-calowy WSVGA o rozdzielczości 1024х600 pikseli. Dany wyświetlacz jest godny uwagi ze względu na swą jasność podstawową — 850 nitów,co pozwala na użycie danego tabletu bezpośrednio pod promieniami słonecznymi. Dla wygody użytkownika wyświetlacz pokryty jest również powłokami antyodblaskową i zapobiegającą powstawaniu odcisków palców.

Mimo swoich niewielkich wymiarów, funkcjonalność tabletu jest dość szeroka:

 • Dwa porty USB 3.0
 • Port RS-232
 • Port Gigabit Ethernet
 • Kombinowany port Audio
 • Gniazdo do kart microSD
 • Gniazdo do karty Sim w formacie microSIM
 • Kamera frontalna 2 Mpix i kamera tylna 8 Mpix z autofocusem i lampą błyskową

Komunikacyjne możliwości tabletu PM-311B także są dosyć różnorodne. Oprócz wmontowanego portu Gigabit Ethernet, tablet jest wyposażony w moduł Wi-Fi z obsługą standardów łączności 802.11 a/b/g/n/ac, moduł Bluetooth z obsługą EDR oraz moduł-czytnik kart bezkontaktowych NFC. Jeszcze jedną właściwością tabletów Ruggon jest zintegrowany system określenia współrzędnych geograficznych GNSS, z obsługą systemów Glonass i GPS. Opcjonalnie dostępne jest podtrzymywanie łączności bezprzewodowej w standardzie 4G/LTE.

Szczególną uwagę warto zwrócić na opcje dostępne dla danego tabletu. Pierwszą i dość niezbędną opcją jest możliwość integracji z czytnikiem odcisków palców. Kluczową właściwością danego czytnika jest jego wysoka wydajność i rozdzielczość wczytywania — 508 DPI. Powyższe wysokie wskaźniki wczytywania doskonale będą nadawać się do zastosowania w systemach zapewniających bezpieczeństwo. Poza tym, tablet PM-311B - to pierwszy na świecie tablet, który może być wyposażony w moduł wczytywania 3 wierszy strefy odczytu maszynowego (MRZ — Machine-Readable Zone) i czytnik kart magnetycznych.

Przykładem strefy odczytu maszynowego, wykonanej zgodnie z tymi zaleceniami jest MRZ w paszportach zagranicznych obywateli Federacji Rosyjskiej.

Szerokie możliwości komunikacyjne, wysoki stopień zabezpieczenia, możliwość działania w szerokim zakresie temperatur oraz wyposażenie tabletu w specjalne moduły, sprawiają, że doskonale nadaje się on do zastosowania w sferze zapewnienia porządku publicznego i bezpieczeństwa państwa.

Oprócz zastosowania w ramach systemów bezpieczeństwa, tablet PM-311B doskonale przyda się również w innych sferach — logistyka, ewidencja magazynowa i wiele innych. Jest to uwarunkowane tym, że dany tablet może być wyposażony w czytnik kodów kreskowych 2D z wmontowanym czytnikiem kart magnetycznych (MSR) lub w analogiczny czytnik z możliwością rozpoznawania tekstu (OCR).

Tablet PM-311B to specjalistyczne urządzenie, które umożliwia rozwiązanie szerokiego zakresu zadań w różnych dziedzinach zastosowania — od ochrony granic i porządku publicznego do użycia w magazynach i w sferze logistyki.

Następny model, który rozpatrzymy w naszym przeglądzie, to zabezpieczony tablet PM-522.

Jak wszystkie urządzenia Ruggon, dany model posiada stopień zabezpieczenia IP65 i jest certyfikowany wg standardu MIL-STD-810G. Tablet PM-522 wytrzymuje spadanie z wysokości 1,8 metra i może pracować w diapazonie temperatur od -20 do +50oС.

Cechą wyróżniającą danego modelu jest wyświetlacz urządzenia. W odróżnieniu od wszystkich współczesnych komputerów-tabletów — model PM-522 posiada wyświetlacz 10,4 calowy ze współczynnikiem obrazu 4:3 o rozdzielczości 1024х768 pikseli, co pozwala na wykorzystanie danego tabletu do aktualizacji starych rozwiązań, gdzie nie mogą być użyte tablety ze współczynnikiem obrazu 16:9. Dla wygody użytkowników tablet posiada 10- punktowy czujnik pojemnościowy. Na zamówienie dostępne są dwie wersje urządzenia — z jasnością bazową 350 nitów i z jasnością podwyższoną 700 nitów, do pracy przy intensywnym świetle słonecznym.

Bazę tabletu stanowi procesor mobilny Intel Atom E3827. В tablecie znajdują się 4Gb pamięci operacyjnej. Jako nośnika użyto przemysłowy nośnik informacji standard mSATA o pojemności 64Gb. Opcjonalnie tablet może posiadać w komplecie pamięć wewnętrzną o pojemności 128 lub 256 Gb.

W odróżnieniu od poprzedniego modelu, tablet PM-522 nie posiada złącza RJ-45. Do podłączenia do globalnej sieci tablet wyposażony jest w moduł Wi-Fi z obsługą standardów łączności 802.11 a/b/g/n/ac. Do podłączenia sprzętu bezprzewodowego, urządzenie może korzystać z Bluetooth wersji 4.0 z obsługą EDR. Opcjonalnie dostępne jest podtrzymanie 4G/LTE.

Możliwości podłączenia urządzeń peryferyjnych nie są tak szerokie jak w tablecie PM-311B. Tablet PM-522 posiada tylko dwa porty USB2.0/3.0 i port audio do podłączenia urządzeń zewnętrznych.

Jednak szczególną uwagę warto zwrócić na opcje danego tabletu w zakresie możliwości zbierania różnych danych.

Oprócz wmontowanej kamery frontalnej 2 Mpix i głównej 5 Mpix, tablet może być wyposażony w:

Czytnik Smart card+ GNSS

Czytnik kart magnetycznych (MSR)

Skaner kodów kreskowych

Jeszcze jedną cechą charakterystyczną danego modelu jest możliwość obsługi drugiej baterii z funkcją „gorącej” wymiany.

 • Przy użyciu baterii głównej — czas pracy orientacyjnie wynosi do 5 godzin.
 • Przy użyciu baterii głównej i zewnętrznej czas pracy wzrasta do 10,5 godzin.

Wysoki stopień zabezpieczenia korpusu, szerokie możliwości w zakresie zbierania i przekazu danych oraz długi czas pracy na baterii — wszystko to pozwala na wykorzystanie tabletu PM-522 do wykonania szerokiego zakresu zadań w warunkach polowych. Tak więc, tablet PM-522 ze zintegrowanym czytnikiem RFID był używany podczas ekstremalnego wyścigu — Siódemka beskidzka w Beskidach, w roli urządzenia do kontroli przechodzenia punktów kontrolnych.

Seria Rextorm

Seria Rextorm — seria o wysokiej wydajności do wykonania szerokiego zakresu zadań z możliwością rozszerzenia funkcjonalności.

Główną cechą charakterystyczną danego modelu jest jego korpus. Cała seria wykonana jest w jednakowym korpusie.

W danym momencie seria składa się z 4 modeli:

 • PM-521 — na bazie procesora Intel Atom E3827
 • PX-501B — na bazie procesora Intel Core i5-5350U
 • PX-501C z procesorem Intel Core i5-7300U
 • I nowość w serii — PX-501D na bazie nowego procesora Intel Core i5-8250U

Model PM-521 wykonany jest w designie bezwentylatorowym, a modele PX-501 mają aktywny układ chłodzenia.

Nazwa seriiPM-521PX-501BPX-501CPX-501D
ProcesorIntel ATOM E3827 1,75 GHzIntel Core i5-5350U 1,8 GHzIntel Core i5-7300U 2,6 GHzIntel Core i5-8250U 1,6 GHz
Obsługiwane systemy operacyjneWindows 10 IoT Enterprise
Nośnik informacji128 Gb M.2 SSD
Pamięć operacyjna4 Gb RAM8 Gb RAM
Wyświetlacz10.1” WUXGA (1920x1200) TFT LCD, jasność 1000 nitów
10 punktowy czujnik pojemnościowy podtrzymujący pracę w rękawiczkach, z mokrymi rękami, z rysikiem i piórem cyfrowym dla modelu PX-501С/D
KomunikacjeBluetooth wersja 4.0+ EDR
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
GNSS (GPS/ Glonass / BeiDou)
4G/LTE (Opcjonalnie)
NFC (Opcjonalnie)
Bluetooth wersja 4.2
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
GNSS (GPS/ Glonass / BeiDou)
4G/LTE (Opcjonalnie)
NFC (Opcjonalnie)
InterfejsyUSB3.0 type A x1, USB2.0 x1
RS-232 x1,
Gigabit Ethernet (RJ45) x1
Port audio (kombinowany) x1
Gniazdo Micro SIM x1
Micro HDMI x1
Micro SD x 1
USB3.0 type A x1
RS-232 x1,
Gigabit Ethernet (RJ45) x1
Port audio (kombinowany) x1
Gniazdo Micro SIM x1
Micro HDMI x1
Micro SD x 1
USB3.1 type A x1,
USB3.1 type C x1
RS-232 x1, Opcjonalnie port USB2.0 lub gniazdo microSD.
Gigabit Ethernet (RJ45) x1
Port audio (kombinowany) x1
Gniazdo Micro SIM x1
Micro HDMI x1
Wykonanie konstrukcyjneZabezpieczenie IP65, certyfikacja wg standardu MIL-STD-810G wibracja i udary, zabezpieczenie przed spadaniem z wysokości do 1,5 metra
Temperatura robocza-20oC … +50oC-20oC … +60oC
ZasilanieStandardowa bateria 4500 mAh z podtrzymaniem „gorącej” wymiany
Opcjonalnie bateria o zwiększonej pojemności 9000 mAh z podtrzymaniem „gorącej” wymiany

W tabletach serii Rextorm możliwe jest zamontowanie dodatkowych funkcji.

Moduły Rextorm SnapON zostały opracowane dla zapewnienia większej elastyczności i spełnienia wszelkich potrzeb aplikacji w warunkach polowych.


Pierwszy moduł: NFC+ czytnik Smart card

Charakterystyki techniczne:

NFC: Częstotliwość: 13,56 MGz

Typy znaczników:

 • ISO/IEC 14443A, 14443B, 15693
 • MIFARE 1K/4K, Ultralight
 • Protokół NFC-IP2

Czytnik Smart card:

 • Kompatybilny z ISO7816
 • Kompatybilny z EMV2000 (EMV 4.1)
 • Obsługa PC/SC1.0 & PC/SC2.0

Typy kart kompatybilnych:

 • Atmel: AT88sc1608, AT88sc153
 • Atmel: AT24c128, AT24c256
 • ST: M14C16, M14C04
 • Protokół łączności 2-przewodowej: sle4432/42
 • Szeregowa szyna trójprzewodowa Siemens: sle4418/28

Drugi moduł: Czytnik UHF RFID

Zakres częstotliwości:

 • USA: 902–928 MGz
 • UE: 865–868 MGz
 • JP: 916,7–920,9 MGz

Zakres wczytywania:

 • Do 3 m (zależy od typu znacznika i środowiska)

Protokół RFID:

 • EPC global Class 1 Gen2/ISO 18000-6C

Trzeci moduł: Czytnik odcisków palców

 • Typ objętościowy, rozdzielczość 508 dpi
 • Certyfikat FIPS 201 PIV
 • Certyfikat FAP10
 • Stopień zabezpieczenia IPX5
 • Obsługa Windows Hello plug and play
 • Podłączenie do portu USB tabletu

Czwarty moduł: Kamera 3D z funkcją rozpoznawania twarzy i zmianą wymiarów w ruchu

W celu zapewnienia wygody, gdy użycie funkcji dotykowej urządzenia jest utrudnione,opcjonalnie dostępna jest zabezpieczona klawiatura:

 • Mocowanie na zatrzask, możliwość zamknięcia jak laptop i wmontowany touchpad
 • Wmontowane podświetlenie z 4 poziomami jaskrawości
 • Stopień zabezpieczenia IP54
 • Możliwość zamówienia z różnymi układami

Seria SOL

I w zakończeniu chcemy opowiedzieć o ostatniej nowości w linii zabezpieczonych tabletów od firmy Ruggon, — tablecie serii SOL – PA501.

Tablet PA501 pierwszy w swej klasie całkowicie zabezpieczony tablet z ośmiordzeniowym procesorem Qualcomm SD 660, oficjalnie certyfikowanym Android 9.0 z obsługą Google Mobile Services (GMS).

Tablet posiada 3 Gb pamięci operacyjnej i wmontowaną pamięć wewnętrzną 32 Gb eMMC. Model wyposażono w 10,1 calowy wyświetlacz FULL HD, o jasności 1000 nitów. Cechą charakterystyczną danego modelu jest podtrzymanie trybu nocnego oraz trybu niewidoczności:

 • Tryb nocny umożliwia jednym klikiem przycisku zmniejszyć jasność do 1 nita i automatycznie nastawia jasność wyświetlacza w zależności od warunków otaczającego oświetlenia.
 • Tryb niewidzialności umożliwia momentalne odłączenie wyświetlacza, wszystkich diod świecących, głośników i modułów, używających częstotliwości podczas wykonania zadań krytycznych bądź w trybie „samolotowym”.

Rozpatrzymy charakterystyki techniczne i możliwości komunikacyjne tabletu PA501.

Możliwości komunikacyjne i porty wejścia/wyjścia są dość typowe, jednak mają swoje cechy charakterystyczne. Tablet posiada możliwość działania w sieciach Wi-Fi z obsługą dwóch trybów przekazu danych dla wielu użytkowników bez utraty szybkości i jakości podłączenia. Dany tablet może również podtrzymywać działanie Bluetooth wersji 5.0. Wmontowany moduł łączności komórkowej 4G/LTE. W celu zapewnienia stabilnego kanału łączności w tablecie zainstalowane są dwa gniazda do kart SIM. Przy czym pierwsze gniazdo podtrzymuje funkcję „gorącej” wymiany. Oprócz tego, jak i większość modeli tabletów od formy Ruggon, tablet posiada zintegrowany system określenia współrzędnych geograficznych GNSS z obsługą GPS/Glonass/BEIDOU.

Opcjonalnie dostępne są: moduł NFC, skaner kodów kreskowych z możliwością rozpoznawania tekstu (OCR) i moduł wczytywania odcisków palców.

Do podłączenia urządzeń peryferyjnych tablet posiada jeden z najbardziej najszerszych zestawów portów wejścia/wyjścia:

 • USB3.1 typ C x 1 (z możliwością zastosowania łącznika DisplayPort)
 • USB2.0 typ A x 2
 • RS-232 x 1 (Opcjonalnie port USB2.0)
 • Gigabit Ethernet (RJ45) x 1
 • Kombinowany port Audio x 1
 • Gniazda Micro SIM x 2
 • Gniazdo Micro SD x 1

Szczególną uwagę warto zwrócić na układ zasilania tabletu. Do zasilania tabletu mogą być używane dwa typy akumulatorów:

 • Podstawowy — o pojemności 4500 mAh, czas pracy do 13 godzin.
 • Dodatkowy — o zwiększonej pojemności 9000 mAh, czas pracy do 26 godzin.

Tablet PA501 podtrzymuje funkcję „gorącej” wymiany baterii z powiadomieniem głosowym i funkcję szybkiego ładowania, co wielokrotnie zwiększa objętość wykonanej pracy bez doładowania baterii.


W celu uzyskania dalszych informacji lub zamówień prosimy o kontakt z naszym zespołem sprzedaży za pośrednictwem poczty elektronicznej: sales@ipc2u.pl lub skontaktuj się z nami bezpośrednio telefonicznie: +48 22 208 7702

https://ipc2u.pl/articles/knowledge-base/artykul-przegladowy-zabezpieczonych-tabletow-przemyslowych-od-firmy-ruggon/
22:17 25.07.2024