https://ipc2u.pl/articles/knowledge-base/dlaczego-przemys-owa-p-yta-g-wna-jest-lepsza-od-biurowej/
22:40 20.05.2024
. .
Upoważnienie
Zaloguj Się:
Hasło:


Rejestracja
Forgot your password?
e-Mail::
Forgot your password?
W ulubionych nie ma żadnych pozycji
Wybrane produkty
Cena na żądanie
.
.
Koszyk
Cena na żądanie
Discount -
Razem:

Dlaczego przemysłowa płyta główna jest lepsza od biurowej?


Czy potrafisz odróżnić komputer przemysłowy od biurowego? Najprawdopodobniej, tak. Na ogół komputer przemysłowy opisywany jest jako urządzenie specjalistyczne, posiadające podwyższony poziom niezawodności, przeznaczone do wykonania różnorodnych zadań produkcyjnych. Z założenia taki PC działa całodobowo w surowych warunkach eksploatacji przy wysokiej bądź niskiej temperaturach. Zwykły komercyjny PC po prostu nie będzie mógł działać w takich warunkach i szybko wypada z ruchu.


Przykład klasycznego komputera przemysłowego iROBO-40615-37T2

O ile wygląd zewnętrzny komputera przemysłowego świadczy o tym, że jest on zabezpieczony przed udarami, wibracją, kurzu, wilgoci i zakłóceń elektromagnetycznych, to o zawartości jego wnętrza trudno cokolwiek powiedzieć. Wydaje się, że wszystkie PC wewnątrz są jednakowe. Zamontowane są tam jednakowe komponenty: płyta główna, procesor, pamięć, dyski twarde itd. W rzeczywistości istnieją jednak różnice i są one bardzo ważne.


Wcześniej dokładnie opisaliśmy możliwości przemysłowych dysków twardych i modułów pamięci tajwańskiej firmy Innodisk, a dalej opowiemy, czym różni się przemysłowa płyta główna od komercyjnej oraz dlaczego do wykonania zadań produkcyjnych konieczne jest użycie komputera, działającego właśnie na płycie przemysłowej.

Dlaczego Twój biznes wymaga zastosowania komputera przemysłowego?

Płyta główna w PC — jest głównym ogniwem łączącym każdego systemu obliczeniowego. Dzięki niej wszystkie ważne komponenty mogą współdziałać między sobą, tworząc w ten sposób wspólny system, który my w rezultacie nazywamy komputerem. Dlaczegoż w biznesie warto stosować właśnie komputer przemysłowy? Sformułowaliśmy 5 głównych przyczyn:

Nr. 1 — Wysoce niezawodna baza komponentów. Komponenty komputera przemysłowego były utworzone i przetestowane do pracy w szczególnie surowych warunkach eksploatacji. Obowiązkowo testowane są również wszystkie możliwości funkcjonalne, które opracowano specjalnie do wdrożenia i rozwinięcia kompleksu programowo-sprzętowego w środowisku biznesowym lub w procesach produkcyjnych. Komputer przemysłowy domyślnie przeznaczony jest do funkcjonowania w ciągu 24 godzin na dobę i 7 dni w tygodniu.

Nr. 2 — Długowieczność. Tam, gdzie komputer komercyjny będzie się przegrzewać albo po prostu przestanie działać, przemysłowy PC z łatwością poradzi sobie z zadaniem. Dlatego, że niezawodna baza komponentów przemysłowego PC posiada zwiększony zakres temperaturowy eksploatacji, co często umożliwia rezygnację z aktywnego ochłodzenia (wentylatorów) i jednocześnie wyklucza przedostanie się kurzu do wnętrza korpusu. Okres użytkowania komputerów przemysłowych jest znacznie większy, niż analogicznych modułów komercyjnych. Co więcej, w konstrukcji komputerów przemysłowych wykorzystywane są wysokojakościowe materiały, które wyróżniają się trwałością na zużycie i dłuższym okresem użytkowania.

Nr. 3 — Długotrwałe wsparcie. Baza komponentów, stosowanych w komputerach przemysłowych, nie starzeje się średnio w ciągu 15 lat. Co więcej, umożliwia ona wsparcie podłączenia przestarzałych urządzeń lub podtrzymanie pracy przestarzałego oprogramowania.

Nr. 4 — Szeroki zakres zasilania. Różne wartości napięcia zasilania w sieci przedsiębiorstwa mogą utrudnić podłączenie komputerów i zwiększyć koszty na zakup adapterów zasilania. W celu uniknięcia tego problemu wiele komputerów przemysłowych posiada rozszerzony zakres napięcia wejściowego od 9 V do 48 V DC oraz dodatkowe schematy zabezpieczające pod względem zasilania.

Nr. 5 — Elastyczność konfiguracji. Szerokie możliwości wyboru różnych wariantów wejść-wyjść, interfejsów i urządzeń peryferyjnych umożliwia utworzenie na bazie komputera przemysłowego rozwiązania spełniającego szeroki zakres wymagań.

Czym przemysłowa płyta główna różni się od biurowej?

Do niedawna rynek przemysłowych i komercyjnych płyt głównych był wyraźnie podzielony między producentami. Najwięksi producenci Asus, MSI i Gigabyte zajmowali się produkcją wyłącznie płyt komercyjnych. Działo się tak dlatego, że płyty przemysłowe wytwarzane są w niewielkich partiach 100–1000 sztuk i ich minimalny cykl życiowy wynosi od 5 do 20 lat. W odróżnieniu od nich płyty komercyjne wytwarzane są w dużych partiach i już po 1–2 latach są wycofywane z produkcji. Poza tym, producenci płyt przemysłowych mają możliwość dostosowywania płyty seryjnej i późniejszego wytwarzania jej w niewielkiej partii, czego nie mogą zrobić producenci płyt komercyjnych.

Jednak w ciągu kilku ostatnich lat sytuacja uległa zmianie. Producenci komercyjni zaczęli oferować przemysłowe płyty główne pod swoją marką: MSI IPC, ASRock Industrial, GIGAIPC i AAEON (Asus). Na razie nie wiadomo, jak wpłynie to na charakterystyki płyt głównych, ale jedno jest pewne — u końcowych odbiorców pojawiły się większe możliwości wyboru.


Wzrokowe porównanie płyty komercyjnej (z lewej strony) współczynnik kształtu ATX z przemysłową AIMB-787 (z prawej strony) z obsługą procesorów Intel Core 10 pokolenia

Czy płyta przemysłowa posiada jeszcze zalety w porównaniu z płytą biurową? Oczywiście, wymienimy główne zalety przemysłowych płyt głównych:

Baza wysokojakościowych komponentów. Przemysłowe płyty główne przeznaczone są do całodobowego funkcjonowania w warunkach przemysłowych. Komponenty płyt przemysłowych mają wyższe charakterystyki techniczne, niż płyty biurowe. Na przykład, kondensatory płyt przemysłowych zaprojektowano do pracy w szerszym zakresie temperatur oraz posiadają one dłuższy okres użytkowania w porównaniu z kondensatorami płyt komercyjnych.

Długi okres użytkowania i wsparcie. Minimalny okres użytkowania przemysłowej płyty głównej wynosi średnio 5 lat. Obsługa serwisowa i dostępność takich płyt w sprzedaży dochodzi średnio do 15 lat, w odróżnieniu od komercyjnych, które po upływie 1–2 lat są już przestarzałe.

Dostosowanie interfejsów na żądanie. Producenci płyt przemysłowych maja możliwość dopracowania/opracowania płaty na zamówienie, na bazie modelu standardowego, nawet w niewielkiej ilości. Oprócz tego producenci mogą zaoferować klientowi pojedynczy wzór płyty do przeprowadzenia testów, czego nie mogą zaoferować producenci płyt komercyjnych.

Obsługa przestarzałych interfejsów. Z powodu długiego okresu produkcji oraz różnorodności konfiguracji, płyty przemysłowe w dalszym ciągu obsługują przestarzałe interfejsy, na przykład, LPT (złącze równoległe) bądź gniazdo ISA.

Obsługa przestarzałego oprogramowania. W przypadku utworzenia rozwiązania programowo-sprzętowego do rozwiązania konkretnego zadania można nie niepokoić się, że po kilku latach konieczne będzie ponowne opracowanie oprogramowania, gdyż płyta została wycofana z produkcji albo niedostępna do zamówienia.

Unikalne wykonanie i współczynniki kształtu. Płyty przemysłowe wytwarzane są ze specjalnymi współczynnikami kształtu, które mogą być niedostępne w segmencie komercyjnym. Na przykład, komputery z dużą ilością gniazd produkowane są na bazie płyt o współczynniku kształtu PICMG 1.3 Istnieją całkowicie unikatowe współczynniki kształtu, na przykład PCISA. Płyty procesorowe PCISA mają jednocześnie dwie szyny PCI i ISA. Takie płyty produkuje tylko tajwańska firma iEi.


Płyta procesorowa z współczynnikiem kształtu PICMG 1.3 montowana jest w pasywnej płycie rozszerzenia

Zastosowanie chipsetów komercyjnych. Większość płyt przemysłowych zbudowana jest na chipsetach Intel serii Q, ponieważ opracowano je specjalnie dla rynku korporacyjnego. Chipsety Intel serii Q łączą w sobie niezbędną funkcjonalność ze wsparciem rozszerzonych środków bezpieczeństwa i administrowania. Płyty na bazie chipsetów AMD spotykane są rzadziej. Również oddzielne segmenty rynku zajmują płyty na bazie procesów typu ARM. Takie płyty przeznaczone są do wykonania specjalnych zadań.


Przykład płyt przemysłowych z różnym współczynnikiem kształtu

Podsumowanie

Na podstawie przytoczonych powyżej różnic między przemysłową płytą główną a płytą komercyjną zrozumiałe jest, że zwykły komercyjny PC nie jest zdolny do wykonania zadań w surowych warunkach eksploatacji. Natomiast PC na bazie przemysłowej płyty głównej może pracować w ciągu dziesięcioleci w trybie 24/7, również przy temperaturach ujemnych. Płyta przemysłowa nie zostanie za rok wycofana ze sprzedaży, a w razie konieczności dostosowania, rozszerzenia funkcjonalności i obsługi przestarzałych interfejsów, producent będzie mógł wyprodukować taką płytę, nawet w pożądanej ilości.

W kataloguIPC2U zawsze możesz wybrać niezbędną przemysłową płytę główną bądź gotowy komputer przemysłowy który poradzi sobie z dowolnym zadaniem.


W celu uzyskania dalszych informacji lub zamówień prosimy o kontakt z naszym zespołem sprzedaży za pośrednictwem poczty elektronicznej: sales@ipc2u.pl lub skontaktuj się z nami bezpośrednio telefonicznie: +48 22 208 7702

https://ipc2u.pl/articles/knowledge-base/dlaczego-przemys-owa-p-yta-g-wna-jest-lepsza-od-biurowej/
22:40 20.05.2024